Gdańsk 2006

Wrażenia z pobytu w Gdańsku

(5-9 października 2006 r.)

W dniach 5-9 października 2006r. odbył się III Międzynarodowy Zlot Młodych Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego w Gdańsku, na który zostaliśmy oficjalnie zaproszeni. Naszą szkołę reprezentowały: Daria Drygas oraz Marta Paterczyk wraz z panią Małgorzatą Antkowiak. Organizatorami zlotu było Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego oraz Fundacja Młodej Polonii. Udział w nim wzięła młodzież ze szkół im. Józefa Wybickiego oraz gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, młodzież polonijna z Litwy

i Białorusi oraz działacze SMTMD. Nasza szkoła już po raz drugi brał udział  tym zlocie.

Dnia 5 października tj. czwartek dotarliśmy pociągiem do Gdańska.

Dzień ten przeznaczony był na nasze przyjazdy i zakwaterowanie.

W piątek następnego dnia nastąpiły małe komplikacje z powodu braku autobusów, ale w końcu zwiedziliśmy Gdańsk, m.in. kościół Mariacki, Muzeum Bursztynu, a także pomnik Neptuna. Późnym popołudniem w Sali konferencyjnej odbyło się I seminarium. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej prelekcji na temat „Wybitnych Polaków związanych z Gdańskiem” oraz spotkać się i porozmawiać

z weteranami walk o niepodległość. Następnie wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

7 października tj. sobota udaliśmy się na bardzo ciekawą wycieczkę szlakiem twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”. Mieliśmy okazję odwiedzić miejscowości takie jak: Wieżyca, Szymbark, Mikorzyna, Stężyca, Kościerzyna, Będomin.

Po powrocie mieliśmy czas wolny. W niedzielę pojechaliśmy autobusem do Malborka, gdzie zwiedzaliśmy ogromny i piękny zamek. Po powrocie do Gdańska udaliśmy się do Kościoła św. Ignacego w Orunii, gdzie zostaliśmy na mszy. Poniedziałek  był niestety ostatnim dniem naszego pobytu w Gdańsku. Rano odbyło się II seminarium, na którym wszyscy uczestnicy zlotu przedstawili  swoje szkoły. Każda szkoła dostała upominek w postaci książki. Nasza szkoła otrzymała książkę pt. „Najciekawsze miejsca świata”. Po seminarium zaczęliśmy rozjeżdżać się do domów, choć nikomu nie chciało się opuszczać tego miejsca.

Ten krótki pobyt w Gdańsku będziemy zawsze wspominać bardzo miło i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.