Zadania konkursowe z matematyki na miesiąc KWIECIEŃ  dla Szkoły Podstawowej

1. W dorocznym turnieju golfa, rozgrywanym systemem „przegrywający odpada”, odbyło się w sumie 87 spotkań. Jeden z graczy musiał się wycofać w drugiej rundzie ze względu na wyjazd w interesach, inny gracz musiał oddać mecz walkowerem w ćwierćfinale z powodu choroby.
    Czy potrafisz szybko obliczyć (bez żadnych rachunków na papierze), ilu graczy wzięło udział w turnieju?

1. Czy umiesz szybko obliczyć, bez wykonywania żadnych rachunków pisemnych, jaka jest suma wszystkich liczb od 1 do 1000 włącznie?

1. Ile minut brakuje do 12:00, jeżeli pięćdziesiąt minut temu było cztery razy tyle minut po 9:00?

Zadania konkursowe z matematyki na miesiąc MARZEC  dla Szkoły Podstawowej

Zadanie 1

Znajdź cyfrę jedności iloczynu:

1. 11 * 23*37*49
  2. 12*1234*123456*12345678

Zadanie 2

Jaka jest najmniejsza, a jaka największa możliwa suma cyfr  liczby stucyfrowe?

Zadanie 3

Na podwórku są koty i sroki. Razem jest ich 20 i mają 54 nogi.

Ile jest kotów, a ile srok?

Zadania konkursowe z matematyki na miesiąc LUTY dla Szkoły Podstawowej

LUTY

W klasie VI jest pewna liczba dziewcząt i 16 chłopców. Gdyby do szkoły nie przyszło 6 dziewcząt, to liczba chłopców stanowiłaby 8/3 pozostałej liczby dziewcząt. Ilu uczniów jest w tej klasie?

Zadanie 2

Za 3 książki zapłacono 30 zł. Wartość drugiej książki stanowi 60% wartości pierwszej, a za trzecią zapłacono o 6 zł mniej niż za pierwszą i za drugą razem. Ile zapłacono za każdą książkę?

Zadanie 3

Na prywatce u Ani bawiły się 32 osoby. Stosunek liczby dziewcząt do liczby chłopców był równy 5:3. Ile dziewcząt i ilu chłopców było na prywatce?

Zadanie 4

Pierwszy robotnik wykonał pewną pracę w ciągu 4h, a drugi robotnik tę samą pracę wykonał w ciągu 6 h. W ciągu ilu godzin wykonają pracę obaj robotnicy, pracując razem?

Zadania konkursowe z matematyki na miesiąc STYCZEŃ dla Szkoły Podstawowej

1. Drewniany sześcienny klocek pomalowano na czerwono, a następnie pocięto na 64 jednakowe sześcianiki. Ile sześcianików ma trzy ściany pomalowane na czerwono, ile ma dokładnie dwie pomalowane ściany, a ile – jedną? Ile jest sześcianików, które nie mają pomalowanych ścian.
  2. Suma dwóch liczb wynosi 100, a ich różnica 40. Znajdź te liczby. To zadanie ułożył grecki matematyk Diofantos około 1800 lat temu. Oznacz literą x mniejszą z liczb, zapisz odpowiednie równanie i zgadnij jego rozwiązanie.

Zadania konkursowe z matematyki na miesiąc GRUDZIEŃ dla Szkoły Podstawowej

Zadanie 1

Na choince w centrum handlowym powieszono 3344 bombek (duże i małe). Małe bombki stanowiły 25% wszystkich bombek. Spośród dużych bombek 1/19 to bombki czerwone. Ile powieszono dużych czerwonych bombek?

Zadanie 2

Jeśli w ciągu 9 dni 545 elfów zapakuje 5995 prezentów, to ile elfów powinno pracować, by zdążyły zapakować te prezenty w pięć dni?

Zadanie 3

Przed Świętami Bożego Narodzenia cena za 1kg karpia wzrosła o 10% w porównaniu z ceną z listopada. Po Sylwestrze cenę karpia obniżono o 10%. Różnica między ceną z listopada, a ceną ze stycznia nowego roku wynosiła 18 groszy. Ile trzeba było zapłacić za 1 kg karpia tuż przed świętami?

Zadania konkursowe z matematyki na miesiąc LISTOPAD dla Szkoły Podstawowej

Zadanie 1

Znajdź liczbę, której kwadratem jest liczba 1006009.

Zadanie 2

Cyfra jedności pewnej liczby trzycyfrowej jest o 1 większa od jej cyfry setek. O ile zwiększy się ta liczba, gdy cyfry setek  i jedności zamienimy miejscami?

Zadanie 3

Dwóch sąsiadów wybrało się po zakupy. Jeden z nich kupił 2 kg  pomarańczy i 1 kg cytryn - zapłacił 7 zł, a drugi 2 kg cytryn  i 1 kg pomarańczy - zapłacił 8 zł.  Ile kosztował 1 kg pomarańczy, a ile 1 kg cytryn?

Zadania konkursowe z matematyki na miesiąc PAŹDZIERNIK  dla Szkoły Podstawowej

Zadanie 1

Przedstaw liczbę 88 w postaci sumy dwóch liczb, z których jedna jest trzy razy większa od drugiej.

Zadanie 2

Piotruś wziął do szkoły tabliczkę czekolady (24 kostki). Na pierwszej przerwie zjadł kilka kostek, na drugiej tyle samo, a na trzeciej tyle, co na pierwszej i drugiej razem. Zostało mu tyle kostek, ile zjadł do tej pory. Ile kostek zjadł Piotruś na pierwszej przerwie?

Zadanie 3

Znajdź wszystkie liczby trzycyfrowe podzielne przez 6, których cyfra setek jest równa cyfrze jedności, a cyfrą dziesiątek jest 5.