W tym roku szkolnym realizowany był w klasie 4 program antytytoniowej edukacji zdrowotnej” Bieg po zdrowie”. Uczniowie podczas realizacji tego programu zdobywali wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych oraz korzyści wynikających z niepalenia papierosów. Uczniowie klas 5-8 kontynuowali realizację programu „Trzymaj formę” i pogłębiali wiedzę dotyczącą: zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, czytania informacji zamieszczonych na opakowania produktów spożywczych oraz propagowania zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym.
Anna Makowska
W czerwcu uczniowie klasy I na kółku „Akademia Kreatywności” wykazali się pomysłowością, wykonali wazonik ze słoiczka, który pięknie okleili plasteliną. Bardzo podobało im się zrobienie akwarium z galaretki, do którego wykroili z owoców rybki, a za kamyki posłużyły rodzynki i winogrona. Jak wiemy drewniane łyżki są bardzo przydatne nie tylko w kuchni. Dzieci wykorzystały je do wykonania bajkowych postaci, które występować będą w teatrzyku kukiełkowym. W czasie zajęć uczniowie rozwijali umiejętność twórczego myślenia, sprawnie posługiwali się narzędziami i materiałami w poczuciu odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy.
Wychowawca klasy I
Maria Grala
Zdjęcia w gelerii LUBIMY EKSPERYMENTY PLASTYCZNE
W czasie nauczania zdalnego uczniowie naszej szkoły nie próżnowali i rozwijali swoje umiejętności językowe. Daniel Surdyk z kl. 8 wziął udział w XI Międzypowiatowym Konkursie Wiedzy z Języka Angielskiego. Natomiast uczniowie kl. 7b: Zuzanna Chojnacka i Eryk Mendyka zaśpiewali w XII Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Anglo- i Niemieckojęzycznej. Tegoroczny konkurs i festiwal ze względu na pandemię odbyły się w wersji online. 9 czerwca laureaci obydwu przedsięwzięć otrzymali w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi nagrody z rąk starosty Ernesta Iwańczuka oraz burmistrza Piotra Mielocha. Wśród laureatów znalazł się również Eryk Mendyka, który zajął III miejsce w Festiwalu Piosenki Niemieckojęzycznej. Natomiast Daniel i Zuzia otrzymali dyplomy i upominki. Gratulujemy sukcesów wszystkim uczestnikom. Zachęcamy też do posłuchania jak w festiwalu śpiewali młodzi wokaliści. Poniżej znajdują się linki do nagrań Zuzi i Eryka.
https://youtube.com/watch?v=BBUIce8yjYo&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=isHCH7SdYPM
Zdjęcia w galerii FESTIWAL PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ I NIEMIECKOJĘZYCZNEJ
Uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni Beaty Wlazły we wrześniu 2020 r. za zgodą Pani Dyrektor zaprojektowali, wyznaczyli miejsce, uzupełnili podłoże i posadzili kwiaty. Podjęli decyzję, że będzie to ogródek roślin ozdobnych (cebulowych i jednorocznych). Posadzili więc kolorowe tulipany, żonkile, hiacynty i ziemowity, które swoim zapachem przyciągały pszczoły i trzmiele. Przez cały okres kwitnienia dzieci dbały o utrzymanie czystości i uczestniczyły w pracach pielęgnacyjnych: pieliły, podlewały i zasilały nawozem. Po świetności roślin cebulowych w czerwcu nadszedł czas na porządki. Trzeba było wysadzić cebulki, posegregować gatunki kwiatów, odstawić do wysuszenia. Uporządkowana rabatka mogła znowu przyjąć kwiaty do następnej hodowli. Teraz przyszedł czas na rośliny takie jak: begonie i żeniszki. Będą zdobiły szkolny ogródek aż do późnej jesieni. Kontakt z przyrodą, aktywne lekcje na świeżym powietrzu i nauka praktycznych umiejętności związanych z uprawą roślin to treści, które współtworzą program nauczania. Dzieci czują się odpowiedzialne i cieszą się z obcowania z przyrodą. Ogródek stworzony przez dzieci inspiruje do podejmowania kreatywnych prac plastycznych.
Wychowawczyni klasy III – Beata Wlazły
Zdjęcia w galerii KOLOROWY KAWAŁEK ZIEMI
11 czerwca 2021 roku dzieci z klasy III z wychowawczynią Beatą Wlazły uczestniczyły w spotkaniu autorskim z pisarką Wiolettą Piasecką. Rozmowy toczyły się na świeżym powietrzu w Bibliotece Publicznej w Pięczkowie. Autorka wielu książek dla dzieci i dorosłych w ciekawy sposób przybliżyła swoją twórczość. Opowiadała dzieciom o powstawaniu książek oraz o wiedzy, którą musi zdobyć, by napisać książkę. Okazało się, że pani Wioletta Piasecka jest świetną aktorką. Bawiła się z dziećmi zagadkami, opowieściami i teatrzykiem. Wystąpieniu pluszowych pacynek i interesująca interpretacja swoich tekstów wprowadziła dzieci w bajkowy świat. Wszyscy byli pod wrażeniem książki „Karol Wojtyła, zanim został papieżem”. Niesamowita była historia jej powstania. To przepiękna opowieść o chłopcu, który „nosił w sobie światło, dobro, pokorę i piękną duszę”.
Beata Wlazły – wychowawca klasy III
Zdjęcia w galerii „CIEKAWE ROZMOWY AUTORSKIE…”
Uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody i wyróżnienia w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”.
Praca Martyny Grześkowiak uczennicy klasy 3 została wytypowana do dalszego etapu.
Zdjęcia w galerii BEZPIECZNIE NA WSI MAMY
W piątek 11 czerwca 2021r. uczniowie klasy I przeprowadzili eksperymenty plastyczne z farbami. Dzieci mieszały kolory, malowały palcami, odciskały dłonie na arkuszu papieru. Podczas zabawy uczyły się łączyć podstawowe kolory farb w celu uzyskania kolorów pochodnych. Wszystkich uczniów cechuje niezwykła kreatywność, a tą wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia.
Wychowawca klasy I
Maria Grala
Zdjęcia w galerii CZAR KOLORÓW
Dnia 11 czerwca 2021r. chętni uczniowie klasy I i II otrzymali dyplomy uczestnictwa i zestaw trzech zakładek edukacyjnych za udział w XIII wiosennej edycji ogólnopolskiego konkursu SYNAPSIK MEN zorganizowanego przez wydawnictwo Synapsa. Celem konkursu było sprawdzenie nie tylko aktualnej wiedzy uczniów z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i języka angielskiego, ale również poszerzenie ich horyzontów edukacyjnych. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu.
Wychowawca klasy I
Maria Grala
Wychowawca klasy II
Małgorzata Nowak
Zdjęcia w galerii SYNAPSIK
W ubiegłym tygodniu wśród uczniów klasy II odbył się konkurs pięknego pisania. Jego celem było propagowanie wśród dzieci sztuki dbania o estetykę i charakter pisma. Kryteria oceny to: czytelność, kształt, łączenie i proporcje liter, ułożenie pisma, poprawność ortograficzna i interpunkcyjna, estetyka oraz ogólne wrażenie. Wszyscy uczniowie dzielnie zmagali się z tekstem, który należało starannie i poprawnie przepisać. Zwyciężyły dwie uczennice: Anna Grynia i Justyna Stachowiak. GRATULACJE!!! Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji to grono się powiększy, bo niektórzy byli już bardzo blisko. Pamiętajcie „TRENING CZYNI MISTRZA”.
Wychowawczyni kl.II
Małgorzata Nowak
Zdjecia w galerii TRENING CZYNI MISTRZA
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Wielkopolskiej realizuje projekt edukacyjny „Mały kleszcz - duży problem?".
Ze względu na gwałtowny wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania (coraz częściej można je spotkać w miastach: parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach) bardzo ważna jest edukacja w tym temacie.
W załączeniu przesyłamy materiały edukacyjne w wersji elektronicznej, nt. kleszczy, jak się przed kleszczami uchronić oraz instruktarzem prawidłowego ich usuwania.
INFORMACJE :
eduresized_B5_ulotka_kleszcz_str1.png
eduresized_B5_ulotka_kleszcz_str2.png
eduresized_Gdzie_mozesz_spotkac_kleszcza_TT.png
eduresized_Jak_uchronic_sie_przed_kleszczem_TT.png
eduresized_Jak_usunac_kleszcza_TT.png
W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie Zespołu Szkół w Pięczkowie brali udział w konkursie „Region Czysty na 6” organizowanym przez ZGO Sp. z.o.o w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Celem konkursu było rozwijanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. W dniu 2 czerwca 2021 roku Kajetan Logdański uczeń klasy I odebrał nagrodę za zebranie największej ilości surowców wtórnych spośród wszystkich uczniów szkół znajdujących się na terenie gminy Krzykosy. Nasza szkoła otrzymała voucher w wysokości 1000zł za zebranie największej ilości surowców w gminie.
Wychowawca klasy I
Maria Grala
Zdjęcia w galerii REGION CZYSTY NA 6
Dzień Dziecka, przypadający jak co roku 1 czerwca, to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci świąt. Uczniowie klasy I, II i III spędzili go bardzo wesoło. Były „kocykowe pikniki”, na których nie zabrakło lodów i owocowych przekąsek, za które dziękujemy naszym rodzicom. Dużo radości sprawiły wszystkim gry i zabawy w klasie, na szkolnym boisku i placu zabaw. Wesołe chwile w gronie koleżanek i kolegów mijały bardzo szybko. I chociaż taki dzień jest tylko raz w roku: roześmiany, pachnący już prawie latem. Niech się mnoży wiele, wiele razy i uśmiecha jak słońce pyzate!
Życzymy wszystkim dzieciom,
aby ich dzieciństwo
było jak najlepsze
i aby trwało jak najdłużej!
Maria Grala
Małgorzata Nowak
Beata Wlazły
Elwira Pinecka
Zdjęcia w galerii JEST TAKI DZIEŃ
Uczniowie klasy I lubią obserwować przyrodę, dlatego w maju założyli hodowlę dżdżownic i ślimaków. Odpowiednio przygotowali się do tego zadania. Dzięki miłośnikom przyrody wszyscy uczniowie dowiedzieli się czego dżdżownice i ślimaki potrzebują do życia oraz dlaczego są one pożyteczne. Dzieci prowadziły obserwację swoich hodowli, która na długo zostanie w pamięci małych przyrodników.
Wychowawca klasy I
Maria Grala
Zdjęcie w galerii JESTEŚMY HODOWCAMI
Wiosna to piękna pora roku. Piękno budzącej się do życia przyrody w naszym bliskim otoczeniu obserwowali uczestnicy kółka przyrodniczego klasy 7b. Swoje obserwacje udokumentowali wykonując zdjęcia wiosennej przyrody, które można zobaczyć na przygotowanych plakatach „WIOSNA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW”.
Anna Makowska
Zdjęcia w galerii WIOSNA MŁODYCH PRZYRODNIKÓW
„Tylko Ty możesz zrobić coś, aby nasz wspólny dom-Ziemia był zdrowy, piękny i czysty”.
Uczniowie klas 4-8 w tym roku również pamiętali o Święcie Ziemi. Podczas nauki zdalnej uczyli się o tym w jaki sposób należy chronić naszą planetę i pomóc jej w zachowaniu życia i zdrowia. Pogłębiali swoją wiedzę o formach ochrony przyrody, poznawali różne ciekawe miejsca Polski i świata oraz sposoby ochrony naszej planety przed zanieczyszczeniami. Uczniowie klas 4-6 przygotowali plakaty: o wszystkich parkach narodowych Polski(kl.4), atrakcjach turystycznych Warszawy(kl.5), wybranych państwach europejskich (kl.6). Uczniowie klas 7a i 7b przygotowali prezentacje o zanieczyszczeniach powietrza, wody i gleby, natomiast uczniowie klasy 8 przygotowali prezentacje o wybranych państwach świata oraz florze i faunie Amazonii. Uczniowie swoją wiedzę ekologiczną pogłębiali również przygotowując prezentacje o Dniu Ziemi z których można było sobie przypomnieć min. historię obchodów tego dnia, sposoby segregowania odpadów i wiele innych informacji. Wszyscy uczniowie sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując test o Ziemi.
Anna Makowska
Na zajęciach polonistycznych uczniowie klasy III mieli okazję spotkać się z żurawiem i czaplą, głównymi bohaterami wiersza Jana Brzechwy. Czytanie i interpretacja wierszy jest kompetencją kluczową, której uczymy się przez całe życie. „Żuraw i czapla” to opowieść o nieudanych próbach zawarcia małżeństwa żurawia i czapli. Pani czapla ciągle odrzuca oświadczyny Pana żurawia. Potem żałuje pochopnej decyzji, ale żuraw ponownie odmawia.
„…Tak już chodzą lata długie.
Jedno chce – to nie chce drugie…”
Uczniowie próbowali znaleźć rozwiązanie problemu – brak komunikacji między sobą. W tym dniu w klasie dzieci bawiły się słowem, ruchem i gestem. Aktorzy szczerze i z humorem przekazali innym garść wesołego nastroju, a narratorzy pokazali swoją magiczną moc. Krótki filmik z tych spontanicznych klasowych wydarzeń został przekazany rodzicom.
Wychowawca klasy III – Beata Wlazły
Zdjęcia w galerii „ŻURAW I CZAPLA” w klasie III
DZIEŃ MATKI
Z okazji pięknego majowego Święta Mam uczniowie klasy I, II i III własnoręcznie wykonali upominki i przygotowali życzenia w formie on-line..
Choć serduszko jeszcze małe,
Tobie chcę je oddać całe.
Abyś zawsze pamiętała
w nim podziękę zawsze miała.
Za to wszystko co zrobiłaś,
za to, że mnie urodziłaś,
zawsze byłaś mi ostoją
i że jesteś mamą moją.
Ślę życzenia oraz kwiatki
No i miłość w ten Dzień Matki.
Wychowawcy:
kl.I M.Grala
kl.II M. Nowak
kl.III B. Wlazły
Zdjęcia w galerii DLA MAMY WSZYSTKO CO NAJLEPSZE MAMY