Z wielkim wzruszeniem pożegnaliśmy dzisiaj naszych ósmoklasistów, którzy po wielu latach nauki opuszczają mury naszej szkoły. W szczególny sposób żegnamy także Panią Marię Korcz, która po latach oddanej pracy w szkolnej kuchni odchodzi na zasłużoną emeryturę. To była wyjątkowa uroczystość, pełna emocji i wspomnień. Nasi absolwenci, pod kierunkiem swojej wychowawczyni Pani Małgorzaty Antkowiak, przygotowali wzruszającą część artystyczną. Podziękowali w niej nie tylko swojej wychowawczyni, ale także Pani Dyrektor Anecie Jankiewicz, Pani Magdalenie Szymańskiej-Spychalskiej, która towarzyszyła im na początku ich szkolnej drogi w klasach 1-3, oraz swoim rodzicom. Nie zabrakło słów uznania za wsparcie, cierpliwość i miłość, które towarzyszyły im przez wszystkie te lata, nawet wtedy, gdy droga nie była usłana różami. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego wręczone zostały wyróżnienia dla uczniów, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce, otrzymując świadectwa z czerwonym paskiem. Szczególne gratulacje składamy również laureatom Nagrody Wójta, którzy wykazali się wyjątkowymi osiągnięciami sportowymi. Na zakończenie, Pani Dyrektor Aneta Jankiewicz podziękowała wszystkim – uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom – za cały miniony rok pełen wspólnej pracy i sukcesów. Do jej życzeń dołączyły się również Pani Marzena Wielińska, sołtys Witowa, oraz Pani Maria Grala, sołtys Pięczkowa, życząc wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
Drodzy Absolwenci, gratulujemy Wam ukończenia szkoły podstawowej i życzymy powodzenia w nowych szkołach. Pamiętajcie, że zawsze będziecie mile widziani w naszej szkole. Drzwi do niej są dla Was zawsze otwarte.
Zdjęcia w galerii zakończenie roku szkolnego
Dnia 19 czerwca 2024r. w naszej szkole obchodziliśmy dzień patrona. Rozpoczęliśmy od wyborów do nowej rady samorządu uczniowskiego w roku szkolnym 2024/25. W międzyczasie każda klasa miała za zadanie wykleić dowolną techniką portret J.H. Dąbrowskiego. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Portrety zawisły na gazetce szkolnej. Klasy młodsze miały kolorowanki tematyczne, które również trafiły na gazetkę szkolną. Następnie odbył się apel podczas którego nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru nowym reprezentantom z obecnej klasy siódmej. Podczas apelu zostali wyczytani uczniowie z średnią 4,75 i więcej, którzy wpisali się do złotej księgi. Do księgi srebrnej dokonali wpisu uczniowie z średnią powyżej 4,00 a mniejszą niż 4,75. Zostały również przyznane nagrody za osiągnięcia sportowe, konkursy przedmiotowe oraz dyplomy za uczestnictwo w kółkach zainteresowań.
Zdjęcia w galerii DZIEŃ PATRONA
10 czerwca 2024r członkowie samorządu uczniowskiego wraz z opiekunami udali się do Winnej Góry na III Ogólnopolski Zlot Szkół im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W imprezie brało udział 17 szkół z zakątków Polski. Uroczystość rozpoczęła się od wjazdu gen. Dąbrowskiego na powozie konnym. Odśpiewaliśmy wspólnie hymn Polski. Po czym nastąpiło oficjalne rozpoczęcie. Uczniowie rozbiegli się do miejsc, w których czekały na nich liczne atrakcje takie jak: strzelanie z łuku, jazda konna, bryczką, zdobienie koszulek, tory przeszkód, foto budka, alpaki oraz liczne symulatory. Zwieńczeniem imprezy było wspólne odtańczenie poloneza na trawie przed pałacem. Był to czas intensywny, który sprzyjał zabawie ale także nawiązywaniu nowych kontaktów z rówieśnikami. Wróciliśmy zmęczenie ale zadowoleni.
Zdjęcia w galerii Ogólnopolski Zlot Szkół im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
WYCIECZKA KLASOWA KLASY 4- 5
6 - 7 czerwca klasy 4 i 5 wraz z wychowawcami - p. Sylwią Krzyżanowską, p. Martą Kaszubą, p. Jadwigą Sobczak, odbyły dwudniową wycieczkę. Pierwszy dzień został zaplanowany w Bydgoszczy, gdzie uczniowie zwiedzili Exploseum- placówkę muzealną, prezentującą architekturę III Rzeszy wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycja dotyczy historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel. Uczestnicy wcielili się w rzeczywiste postacie, działające w fabryce DAG w czasie II wojny światowej. Gra toczyła się zarówno w budynkach jak i w lesie otaczającym Exploseum. Kolejnym punktem wycieczki były Spichrze nad Brdą, w których mieści się oddział muzeum historii Bydgoszczy. Po przejeździe do Torunia uczestnicy udali się do Muzeum Mikołaja Kopernika- miejsca narodzin słynnego astronoma. Kolejny dzień rozpoczęto od wizyty w Ciechocinku, gdzie uczniowie mogli usłyszeć krótką historię powstania tężni solankowych oraz przespacerować się wzdłuż nich. W Muzeum Toruńskiego Piernika poznano początki wypieku piernika aż do XX w. Kolejną atrakcją był Muzeum Tony’ego Halika, gdzie dla zwiedzających udostępniono ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich. Ostatnim punktem okazało się Planetarium, a tam seans „Kolorowy kosmos”. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń, z nową wiedzą szczęśliwie wrócili do domu.
Zdjęcia w galerii TORUŃ- BYDGOSZCZ- CIECHOCINEK
W dniach od 03-05 czerwca 2024 roku uczniowie klas 6-8 wraz z opiekunami wybrali się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszym punktem wycieczki był Gdańsk i spacer po Starym Mieście następnie Katedra Najświętszej Marii Panny, Dwór Artusa, Ratusz, Żuraw i rejon Mołtawy. Następnego dnia zwiedzaliśmy Park Oliwski i wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej. Jednym z najciekawszych punktów wycieczki było zwiedzenie Okrętu ORP Błyskawica oraz Centrum Nauki Experyment. Ostatniego dnia udaliśmy się do Sopotu gdzie pospacerowaliśmy po molo. Nie mogło również zabraknąć wizyty na Westerplatte i wizyty pod pomnikiem. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku. Każdego dnia naszej wycieczki dopisywała nam piękna słoneczna pogoda. Wycieczkę zaliczmy do bardzo udanych. Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wspomnień.
Opiekunowie:
Julita Woźniak
Małgorzata Antkowiak
Judyta Biernacik
Jolanta Strugała
Zdjęcia w galerii WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA
3 czerwca 2024 roku uczniowie klas 1-3 reprezentowali naszą szkołę w sportowych rozgrywkach „Tenisowy Stworek” w Ośrodku Sportowo- Rekreacyjnym „U Kazia” w Czeszewie. Do rywalizacji zaproszono uczniów ze szkoły w Orzechowie, Miłosławiu oraz Czeszewie. Każdy rywalizował w swojej kategorii wiekowej. Bardzo lubimy sport i z zaangażowaniem wykonaliśmy wszystkie konkurencje. Mieliśmy również możliwość wspólnej zabawy na terenie całego ośrodka. Na pożegnanie otrzymaliśmy maskotkę Tenisowego Stworka z upominkami. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Podsumowanie rozgrywek na końcu czerwca.
Zdjęcia w galerii SPORTOWA RYWALIZACJA MIĘDZYSZKOLNA
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Janusz Korczak
Dzień Dziecka to świetna okazja do zorganizowania różnorodnych aktywności dla uczniów dlatego w naszej szkole zorganizowano wycieczkę rowerową dla uczniów klas 4-8 do Gospodarstwa Agroturystycznego Lutynia. Na miejscu odbywały się różne konkurencje między klasowe oraz każdy mógł upiec sobie kiełbasę w ognisku. Dzień minął bardzo miło i przyjemnie.
ZDJĘCIA W GALERII DZIEŃ DZIECKA
28 maja 2024 uczniowie klasy ósmej pod opieką p. Marty Kaszuby zorganizowali symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego w ramach ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi Głosują”. Wybory odbywały się na przerwach a udział w nich wzięły klasy 6-8. Ósmoklasiści wcześniej rozwiesili w szkole plakaty informujące o zasadach i terminie wyborów, przygotowali karty do głosowania oraz listy wyborców. Komisja wyborcza w składzie: Lena Kubicka, Daria Surdyk, Edyta Pawlicka, Zofia Kubacka, Stanisław Marciniak, Jan Szymański, Nikodem Telega, Szymon Heigelmann policzyła głosy i sporządziła protokół wyborczy.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego.
ZDJĘCIA W GALERII MŁODZI GŁOSUJĄ
Dzień Ziemi
28 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Uczestnicy uroczystości mogli pogłębić swoją wiedzę o tym, w jaki sposób należy chronić naszą planetę i pomóc jej w zachowaniu życia i zdrowia. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne o Ziemi. Każda klasa była zaangażowana w ten ważny dzień. Zadaniem uczniów było stworzenie zabawki ekologicznej oraz jej zareklamowanie. Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach 1- 3 wygrała klasa druga, natomiast wśród starszych uczestników zwycięstwo przypadło klasie piątej. Uczniowie klasy VII zaprezentowali wiosenny pokaz mody, wykorzystując samodzielnie wykonane przedmioty ekologiczne. Podczas obchodów nie mogło zabraknąć Festiwalu Piosenki Ekologicznej. Każda klasa z wychowawcą przygotowała jeden utwór o tematyce przyrodniczej, a zadaniem Jury było wytypowanie jednego zaprezentowanego utworu - przeboju festiwalu. Wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa, a zwycięzcą III Festiwalu Piosenki Przyrodniczej została klasa II, która wywalczyła nagrodę. Obecni na obchodach Dnia Ziemi otrzymali znaczek – Przyjaciel Ziemi.
DZIĘKUJEMY!!!
Pamiętajmy, że Ziemia to nasz dom i musimy o nią dbać.
Uroczystość Dnia Ziemi zorganizowały Anna Makowska, Judyta Biernacik i Uczniowie klasy VII.
Zdjęcia w galerii DZIEŃ ZIEMI
W czwartek 23.05.2024r. uczniowie klasy 6, 7 i 8 pod opieką wychowańców brali udział w wycieczce do Wojewódzkiej Komendy Policji w Poznaniu-Wydział Prewencji. Po dotarciu na miejsce pod opieką Pana policjanta zwiedziliśmy Izbę Pamięci. Na początek udaliśmy się na wystawę pamiątkowych zbiorów z okresu Policji Państwowej, która działała w latach 1919 – 1939. Można było podziwiać umundurowania z tamtego okresu, broń, pierwsze pojazdy policyjne, którymi były rower i koń. W gablotach były umieszczone świadectwa policyjne i wiele innych ciekawych zbiorów z przeszłości. Następnie zwiedzaliśmy część poświęconą Milicji Obywatelskiej (MO) oraz salę poświęconą Służbie Drogowej wszystkich okresów, w której można było podziwiać policyjne motocykle. Policjanci opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt, którym się posługują. Uczniowie dowiedzieli się jakie warunki należy spełnić, aby zostać w przyszłości policjantem. Ostatnią częścią spotkania był pokaz umiejętności psów policyjnych. Wycieczka była udana i pouczająca.
ZDJĘCIA W GALERII WIZYTA W POLICJI
W piątek 10.05.2024r. uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawcami brali udział w grze terenowej, która była pomysłem p. Grażyny Pankowskiej. Zabawę prowadził p. Alan Pankowski ucząc uczniów wielu przydatnych umiejętności. Mowa tu o pracy zespołowej, sprawnej komunikacji, czytaniu szyfrów, logicznym myśleniu i itp. Jest to niewątpliwie jedna z form rozrywki, która odciąga młodzież od multimediów. W czasie gry przypomniane zostały między innymi elementy pierwszej pomocy oraz zasady poruszania się po drogach pojazdami jednośladowymi. O tych ostatnich zasadach mówiła starsza posterunkowa Karolina Pielucha z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej. Na koniec zabawy zostało zorganizowane ognisko w Ogrodzie Społecznościowym Błonie.
Dziękujemy za świetną integrację oraz pomoc rodziców podczas gry i ogniska.
ZDJĘCIA W GALERII GRA TERENOWA
30 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w fascynującym pokazie, który odbył się w naszej szkole. Chemiczne doświadczenia i eksperymenty przeprowadziła Pani Hanna Maźwa, która opowiadała również o swojej pracy w laboratorium. Zaprezentowane dzieciom doświadczenia skupiały ich uwagę i pobudzały ciekawość poznawczą. Szczególnie, że do ich wykonania wykorzystano produkty znajdujące się w naszej kuchni lub w sklepie spożywczym. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie i obecności osób dorosłych. To wspaniałe widowisko dziejące się na oczach dzieci było okazją do poznawania świata nauki w bardzo efektowny sposób.
Wychowawcy klas 1-3
Zdjęcie w galerii CHEMIA JEST WOKÓŁ NAS
30 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole dzień okularów przeciwsłonecznych. Była to doskonała okazja aby pokazać w niecodziennym wydaniu, tym bardziej, że pogoda była słoneczna. Czasem warto założyć przysłowiowe różowe okulary i spojrzeć na świat z przymrużeniem oka.
Zdjęcia w galerii DZIEŃ SŁONECZNYCH OKULARÓW
W niedzielę 28 kwietnia 2024 r. odbyła się wycieczka naszych uczniów do Poznania na mecz piłki nożnej, w której zmierzył się Lech Poznań z Cracovią na stadionie Enea Poznań w ramach akcji „Kibicuj z klasą”. Dla większości młodych kibiców był to pierwszy udział w meczu. Uczniowie osobiście poznali procedury związane z bezpieczeństwem na stadionie, między innymi dotyczące tego, co można wnosić na mecz,a co trzeba pozostawić u ochrony. Po wejściu na trybuny wszyscy zajęli wyznaczone miejsca. Mecz rozpoczął się punktualnie o godz. 18.30. Pomimo niesamowitego dopingu kibiców oraz wiary w sukces, „Kolejorza” końcowy wynik wyniósł 0:0. Ogólnie wrażenia uczniów były bardzo pozytywne. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się oprawy, jakie stworzyli kibice zasiadający na trybunach stadionu podczas meczu. Było to radośnie spędzone popołudnie i wieczór. Uczniowie przekonali się naocznie, że kibicowanie na meczu piłki nożnej może być przyjemne i wbrew obiegowym opiniom bezpieczne. Wycieczka miała charakter integracyjny jako alternatywna forma spędzenia wolnego czasu.
Opiekunowie wycieczki: Judyta Biernacik, Julita Woźniak, Magdalena Szymańska - Spychalska
Zdjęcia w galerii MECZ
26 kwietnia 2024r. uczniowie naszej szkoły udali się do jednostki wojskowej na obchody 79 rocznicy utworzenia 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. Celem wycieczki było poznanie pracy żołnierza, obejrzenia specjalistycznego sprzętu wojskowego, jakim posługują się żołnierze podczas wykonywania swojej pracy i w czasie wyjazdów na poligony wojskowe. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska samochody wojskowe, wejść do nich i obejrzeć ich wyposażenie. Atrakcją wycieczki było również poznanie pracy tych żołnierzy, którzy przy pomocy sprzętu zajmują się wykrywaniem min w terenie. Uczniowie mogli przymierzyć ciężką kamizelkę, wziąć do rąk sprzęt i przez chwilę wczuć się w rolę żołnierza, który poszukuje min. Żołnierze stworzyli bardzo miłą atmosferę, dzięki której uczniowie śmiało podchodzili do wojskowych, zadawali pytania oraz podziwiali wszelkie akcesoria wojskowe. Wizyta w wojsku dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. Być może wśród naszych dzieci będą tacy, którzy w przyszłości wybiorą służbę ojczyźnie i zasilą szeregi zawodowych żołnierzy.
Zdjęcia w galerii JEDNOSTKA WOJSKOWA