Zima o nas nie pamięta, a tu zaraz będą święta.
Renifery zadziwione, że do sań nie zaprzężone.
Święty myśli – Ja nie wierzę, paczki wiezie na rowerze?
Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego.
Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy.
Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym
życzą
Dyrekcja oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Pięczkowie
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy VII, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe z wychowawcą Izabelą Kusiołek oraz ks. Jarosławem Kulpińskim. Zaprezentowali je 21 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, diabły, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście.
Po występie głos zabrał pani dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Na zakończenie wystąpił zespół Tośtoki z Pięczkowa. Po udanym występie wszyscy udali się na klasowe wigilie, gdzie czekała na wszystkich niespodzianka przybył do nas Mikołaj ze swoim Elfem :)
Zdjęcia - Jasełka 2018.
Warsztaty plastyczne "Dekorujemy naszą klasę" dla rodziców i dzieci z klasy I zostawiły w sali lekcyjnej wielki, świąteczny nastrój.
Wspólna twórczość plastyczna okazała się świetną zabawą, która dała wszystkim dużo radości i zadowolenia z wykonanej pracy.
Aktywność dzieci i rodziców, ich duże zaangażowanie była źródłem lepszego poznania się oraz uczenia się kreatywności.
Rodzice i dzieci wykonali piękne ozdoby wykazując przy tym wiele pomysłowości. Był to mile spędzony czas, podczas którego wszyscy dobrze się bawili.
Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie i kreatywną zabawę.
Beata Wlazły
wychowawca klasy I
"Pierwszaki kochają psiaki" - pod takim hasłem uczniowie klasy I wraz z rodzicami i wychowawcą zbierali karmę, koce i inne potrzebne rzeczy dla schroniska w Kijewie.
Rankiem 15.12.2018 r. chętne dzieci ze swoimi rodzicami oraz wychowawca klasy przyjechali do schroniska odwiedzić milusińskich.
Pod opieką wolontariuszy można było zobaczyć funkcjonowanie schroniska. Pierwszaki przekazały zebrane dary dla psiaków. Wręczyły również własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną z życzeniami dla wszystkich pracowników schroniska.
Bardzo dziękuję rodzicom za współpracę i przekazane dary.
Beata Wlazły
wychowawca klasy I
Zdjęcia - "Pierwszaki kochają psiaki".
W listopadzie nauczycielki języków obcych w naszej szkole: germanistka Anna Wnuk i anglistka Beata Styś zaproponowały uczniom klasy siódmej, ósmej i trzeciej gimnazjalnej poszerzenie swojej wiedzy na temat krajów niemiecko- i anglojęzycznych. Mamy już wyniki tych konkursów. Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych wygrała Monika Stępniak, drugie miejsce zajął Adrian Florkowski, a trzecią nagrodę zdobyła Jagoda Poch. Dwójka z wymienionych uczennic popisała się również dużą wiedzą w Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Monika Stępniak zajęła bowiem trzecie miejsce, a Jagoda Poch drugie. Pierwsze miejsce przypadło Kacprowi Olejniczakowi.
Organizatorki konkursów gratulują zwycięzcom i wszystkim uczestnikom oraz bardzo dziękują Radzie Rodziców za ufundowanie nagród,
Anna Wnuk
Zdjęcia - Wyniki Konkursów o Krajach Niemiecko- i Anglojęzycznych.
W poniedziałek 10 grudnia 2018 r. uczniowie klasy II i III wzięli udział
w lekcji bibliotecznej pt. „Boże Narodzenie na świecie”. Poznali ciekawostki związane z obchodami świąt w różnych stronach świata. Wysłuchali fragment lektury pt. „Dzieci z Bullerbyn” mówiący o przygotowaniach do świąt. Uczestniczyli w zabawie literackiej, rozwiązywali krzyżówkę. Na zakończenie lekcji złożyli życzenia bibliotekarzowi – p. Krystianowi z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.
Zdjęcia - Wycieczka do Biblioteki Publicznej.
W piątek 7 grudnia 2018 r. uczniowie z klasy II i III wybrali się do Komendy Powiatowej Policji. Na miejscu przywitała wszystkich sierż. Natalia Nowak, z którą zwiedzili budynek Komendy. Pomimo niesprzyjającej aury na dworze, uczniowie z zachwytem w oczach obserwowali pokaz psa policyjnego, obejrzeli radiowozy i mogli do nich wsiąść. Przypomnieli sobie także ważne zasady bezpieczeństwa.
W Ośrodku Kultury obejrzeli spektakl pt. „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka czyli wędrówka to niesłychana baran spotkał barana”. Muzyka, scenografia, wspaniałe kostiumy zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w spektaklu, w którym bohaterowie przeżywali przygody podczas wakacyjnych wędrówek. Pełni nowych wrażeń wróciły do szkoły.
Zdjęcia - Wycieczka do Środy Wlkp..
Tradycją naszej szkoły stały się wycieczki - nagrody dla członków Samorządu Uczniowskiego za ich pracę i zaangażowanie.
W tym roku, z okazji Mikołajek SU i opiekunowie wraz z grupą 49 uczniów naszej szkoły wyjechali do Poznania.
Tam, w muzycznej wrotkarni, przez 1,5 godziny trwała wspaniała zabawa. Sama jazda na wrotkach okazała się niezbyt skomplikowana. Było wesoło i zabawnie :)
Zdjęcia - Wycieczka do ,,Wywrotki".
W dzień Świętego Mikołaja dzieci z klasy I z opiekunami wyruszyły na wycieczkę do Środy Wielkopolskiej obejrzeć film "Grinch".
W kinie przywitał ich Święty Mikołaj, który wszystkich obdarował cukierkami. Film o radości przeżywania Świąt Bożego Narodzenia podobał się młodym widzom. Dzieci na kółku "Sprawna Rączka" wykonały kartki świąteczne, które własnoręcznie opieczętowały i wysłały do swoich rodzin. Poznały zasady funkcjonowania Poczty Polskiej S.A. Teraz z niecierpliwością czekamy na mikołajkową przesyłkę.
Beata Wlazły
wychowawca klasy I
Zdjęcia - Dzień Świętego Mikołaja.
"Święty z niespodziankami"
Idzie dobry święty , uśmiecha się w koło,
Grzecznym dzieciom biją serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku słodyczy bez liku,
Pełno dzisiaj wszędzie radości i krzyku.
Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole.
W tym wyjątkowym dniu, pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują.
Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!
Zdjęcia - Mikołajki 2018.
26 listopada 2018r. uczniowie klasy III zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom z klasy I i II przedstawienie pt. „Cztery żywioły”. Z dużym zaangażowaniem młodzi aktorzy ciekawie zaprezentowali WODĘ, OGIEŃ, POWIETRZE i ZIEMIĘ. Swój występ urozmaicili także śpiewem i tańcem budząc duże zainteresowanie widzów.
Zdjęcia - Przedstawienie „Cztery żywioły”.
Zdjęcia - "Jak powstała Gdynia".
Na przełomie września i października 2018 roku uczniowie klas I-III przystąpili do konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” zorganizowanego przez sieć sklepów Biedronka, którego celem było budowanie nawyku codziennego czytania. Jak wiemy, czytanie pełni ważną rolę w życiu dziecka, ponieważ uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację oraz pobudza wyobraźnię. Dzieci codziennie przez 21 dni czytały w domu fragment dowolnej książki, co dokumentowane było podpisem rodzica, a nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, którą umieszczały w swoim albumie. Na zakończenie konkursu wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
W chłodny listopadowy poranek (19 listopada 2018r. )uczniowie klasy I, II i III wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Środy Wlkp. Pierwszą atrakcją tego dnia była wizyta w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie poznali trudną pracą strażaków, mogli zobaczyć sprzęt potrzebny do ich pracy oraz to co cieszyło się największym zainteresowaniem czyli wozy strażackie. Po tej atrakcji przyszedł czas na kolejne. W Ośrodku Kultury z zapartym tchem obejrzeli musical profilaktyczny „Co w trawie piszczy?”, śledząc przygody przyjaciół mieszkających na łące. Wszyscy zadowoleni wrócili po udanej wycieczce do szkoły.
Zdjęcia - Wycieczka do Środy Wlkp..
Dnia 26.11.2018r. wspólnie z uczniami klas I – III szkoły podstawowej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci przyniosły do szkoły swojego ukochanego misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, a potem chętni opowiadali o swoich Przytulankach. Uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące misiów oraz obejrzeli bajkę o misiu Kolargolu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało „małe co nieco”, czyli misiowego żelka, lizaka oraz kolorowankę, która mieli pokolorować w klasie. Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Za wspólną zabawę dziękują Judyta Biernacik, Małgorzata Ławniczak, Julita Woźniak.
Zdjęcia - Światowy Dzień Pluszowego Misia.
W wigilię Świętego Andrzeja
Spełniona została nadzieja,
Bogdaj to się sprawdziło,
Co się ongiś wyśniło…
26 listopada- ten magiczny wieczór zebrał uczniów klas IV-VIII oraz III gim. na tradycyjnej zabawie zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Szkolna sala zamieniła się w salę wróżb. Mogliśmy się dowiedzieć, co nas czeka w dorosłym życiu, gdyż wróżbitki i wróżbici prześcigali się w pomysłach - karteczki z imionami, serca, szpilki i karty, czarodziejska skrzynia itp.
W tle rozbrzmiewała dyskotekowa muzyka, porywająca obecnych do tańca. Nie zabrakło również konkursów. Wszyscy dobrze się bawili, a nasi DJ pilnowali, by każdy znalazł swoje ulubione rytmy.
Zdjęcia - Dyskoteka Andrzejkowa.
W chłodny piątkowy poranek 16 listopada 2018r. uczniowie klasy I, II oraz III wraz z opiekunami uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce do Poznania. Pierwszym punktem był rezerwat archeologiczny „Genius loci” na Ostrowie Tumskim. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do poznania dziejów tego miejsca. Idąc po szklanej posadzce widzieli pod stopami resztki wałów odkrytych przez archeologów. Następnie zwiedziły Stary Rynek i wysłuchały legendy o poznańskich koziołkach. Potem udały się do Rogalowego Muzeum Poznania. Uczniowie poznali legendę o Świętym Marcinie oraz wysłuchali skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Dzieci brały czynny udział w poszczególnych czynnościach wyrobu tego słodkiego wypieku. Miały także okazję zapoznać się z pracą cukiernika. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie stadionu Lecha Poznań. Obejrzały między innymi zakamarki szatni piłkarskiej, trybuny oraz salę legend. Wycieczka okazała się interesującym przeżyciem i dostarczyła wielu wrażeń. Szczęśliwi i zmęczeni wszyscy wrócili do domu.
Zdjęcia - Wycieczka do Poznania.
Cykl zajęć o zdrowym odżywianiu w klasie pierwszej wypełniły zabawy ruchowe, ustalanie zasad racjonalnego i zdrowego odżywiania oraz układanie jadłospisu.
Takie działania miały na celu ustalenie z jakich produktów można skomponować śniadanie, obiad i kolację, a co można zjeść na podwieczorek oraz jak ważną rolę pełni
drugie śniadanie. Degustacja różnorodnych owoców oraz zabawy z cebulą przyniosły dzieciom wiele radości. Myślę, że owoce i warzywa będą codziennie w naszych jadłospisach.
Beata Wlazły
/wychowawca klasy I /
Zdjęcia - "Poznajemy nowe smaki".
W dniu 9 listopada 2018 roku o godzinie 9:00 uczniowie klas I - III spotkali się, by wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.
Ten dzień w całości był '' Dniem dla Niepodległej''.
Trening przed uroczystym Rekordem dla Niepodległej odbył się w patriotycznej atmosferze, wśród plakatów dla Niepodległej.
Nie zabrakło również patriotycznej literatury.
Swoje uczucia wobec Ojczyzny wyrazili także w konkursie plastycznym pt. „Symbole narodowe w oczach dziecka”.
Zdjęcia - Nasza Niepodległa.
Najmłodsi uczniowie w szkole przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z klasy II (08.11.2018) i klasy III (09.11.2018) przedstawienie pod tytułem "Polska Niepodległa".
Uczniowie klasy I realizowali zadania, które zaprojektowali z wychowawczynią.
Realizacja pomysłów przejawiała się w dekoracji sali dla Niepodległej.
Wyeksponowane w klasie prace plastyczne, barwy narodowe stworzyły scenografię do recytacji, inscenizacji i śpiewania.
W tak doniosłej chwili kiedy Polska obwieściła całemu światu, że jest niepodległa nie mogło zabraknąć ''Katechizmu małego dziecka'', Mazurka Dąbrowskiego, wierszy i piosenek o naszej Ojczyźnie.
Przedstawienie zakończyło się wspólnym śpiewaniem hymnu narodowego.
W setną rocznicę odzyskania niepodległości wszyscy czujemy wielką odpowiedzialność i życzymy sobie, aby nasza ukochana Polska rosła w siłę.
Beata Wlazły
wychowawca klasy I
Zdjęcia - Pierwszaki dla koleżanek i kolegów.