DEBATA
14 marca uczniowie klasy V wzięli udział w programie profilaktycznym „DEBATA”, którego celem jest promowanie postaw pro-abstynenckich oraz uświadamianie młodzieży o możliwościach rozwoju bez sięgania po substancje psychoaktywne. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat konsekwencji używania alkoholu, zastanowili się nad wartościami związanymi ze zdrowym stylem życia oraz nauczyli się, jak radzić sobie z presją rówieśniczą i naciskami ze strony dorosłych. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i ćwiczeniach. Takie inicjatywy pokazują, jak ważna jest edukacja w zakresie profilaktyki i kształtowanie świadomych, odpowiedzialnych postaw wśród młodzieży.
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją – wspólnie przeciw samotności
23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji 4 marca uczniowie klas 4-8 przygotowali plakat edukacyjny na temat depresji, a każda klasa zaangażowała się w wystąpienia, podczas których szczegółowo omówiono czym jest depresja, jak można sobie z nią radzić, dlaczego tak ważne jest, aby nie bać się prosić o pomoc. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zgłębiali temat, podkreślając, jak istotne jest wsparcie rówieśników oraz otwartość na rozmowę. Wspólnie przypomnieliśmy sobie, że nikt nie powinien czuć się samotny w trudnych chwilach – razem możemy budować społeczność pełną troski i zrozumienia. Za zaangażowanie w tę ważną inicjatywę każda klasa otrzymała dyplom, a ich kreatywność i wspólna praca pokazały, jak istotna jest świadomość zdrowia psychicznego oraz troska o siebie i innych.
"Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne – dbaj o nie każdego dnia."
GDY CI SMUTNO GDY CI ŹLE...
23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Uczniowie klas 1-3 przygotowali plakaty, na których przedstawili, czym jest smutek, jak go odczuwamy oraz w jaki sposób możemy sobie z nim radzić. Dzieci w bardzo przemyślany sposób zaprezentowały różne sposoby radzenia sobie ze smutkiem. Podsumowując, pedagog szkolny zwrócił uwagę na to, do kogo można się zwrócić po pomoc, gdy czujemy się źle. Podkreślił również, że czasem smutek jest naturalnym uczuciem i nie ma nic złego w tym, by przez chwilę go przeżywać.
SZKOŁA ŻYCIA
https://www.youtube.com/watch?v=hDqz65alvsw&t=33s
DEPRESJA
ARCHIPELAG SKARBÓW
24 i 25 kwietnie uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym ARCHIPELAG SKARBÓW. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w spotkanie.
Celem programu jest:
RECEPTA NA SZCZĘŚLIWE DZIECIŃSTWO
DEBATA
Uczniowie klasy piątej i szóstej 26 marca wzięli udział w debacie. Debata to program profilaktyczny dotyczący alkoholizmu, skierowany głównie do młodzieży, która nie miała jeszcze kontaktu z alkoholem. Jego celem jest zapobieganie przedwczesnemu spożyciu alkoholu oraz jego negatywnym skutkom, a także promowanie postawy abstynencji. Spotkania w ramach programu mają na celu zrozumienie przekonań młodzieży i próbę ich zmiany.
Cele programu
Zachęcam do skopiowania linku i obejrzenia krótkiego filmiku - który może zmienić wiele.
https://www.youtube.com/watch?v=d8XHpMde3RU
Drodzy Rodzice
Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, niestety coraz więcej dzieci choruje na tą podstępną chorobę. W dniu dzisiejszym uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w prelekcji związanej z tym dniem.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z krótką prezentacją na temat depresji.
Ogolnopolski_Dzien_Walki_z_Depresja_strona.pdf
BEZPIECZNE FERIE
DZIEŃ PROFILAKTYKI - SPINACZ
26 stycznia uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w programie progilaktycznym.
Program profilaktyczny „SPINACZ” powstał z myślą o tym, by wspierać młodych ludzi w realizacji marzeń i dążeniu do wyznaczonych celów.
Program „Spinacz” opiera się na założeniach profilaktyki zintegrowanej, w której uwzględnia się wzajemne powiązania pomiędzy różnymi problemami młodzieży i poszukuje wspólnych ich przyczyn i uwarunkowań. Ważnym założeniem tego podejścia jest też to, by treści programu dotyczyły tematów kluczowych rozwojowo dla młodzieży tematów oraz, by uruchamiały głęboką i silną motywację do zgeneralizowanej zmiany postępowania.
W nawiązaniu do tego, Program „Spinacz”:
a) odwołuje się do jednego z kluczowych obszarów życia współczesnej młodzieży, jakim jest rzeczywistość cyfrowa, będąca dla młodych ludzi jednocześnie przestrzenią realizacji własnych pragnień, jak i źródłem stresu a nierzadko i bolesnych doświadczeń;
b) porusza zagadnienia związane z marzeniami, szczęściem i sukcesem życiowym – kwestiami szczególnie ważnymi dla młodzieży;
c) dotyka tematyki tożsamości i tworzenia więzi z innymi, które są kluczowymi wyzwaniami i zadaniami rozwojowymi dla nastolatków.
Uczniowie klas 6-8 z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Tego samego dnia podczas zebrania popułodniowego w programie profilaktycznym brali udział rodzice naszych uczniów - frekfencja była bardzo duża co bardzo nas cieszy.
Drodzy Rodzice
Zachęcam so obejrzenia kilkuminutowycg filmików
Proszę zwskanować kod QR i kliknąć kolejno w każdą ikonkę - dowiecie się Państwo jaki wpływ na Państwa dzieci nieograniczony dostęp do internetu.
DZIEŃ PRAW DZIECKA
„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”
Janusz Korczak.
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak jak przekonuje UNICEF nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek – 21 listopada. W tym roku ten wyjątkowy dzień będzie upływał pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.
Zachęcam do zapoznania się z prezentacją na temat praw dziecka.
KONTAKTY DO INSTYTUCJI POMOCOWYCH