Jesień podarowała nam pięknie wybarwione dynie, które uczniowie klasy I postanowili zamienić w wesołe ludziki. Pomysłów na „zaczarowanie” dyń było wiele, więc każda z nich przybrała inną postać. Zajęcia dostarczyły dzieciom dużo radości i pozytywnych emocji.
Wychowawca klasy I
Małgorzata Nowak
Zdjęcia w galerii DYNIOWE LUDZIKI
W środę 28 września 2022 r. uczniowie klasy I wybrali się z pierwszą, w tym roku szkolnym, wizytą do Biblioteki Publicznej w Pięczkowie. Na miejscu Pan bibliotekarz chętnie opowiedział nam o swojej pracy, pokazał jak przebiega proces księgowania zakupionych do biblioteki książek i wypożyczania ich. Z zainteresowaniem przechadzaliśmy się pomiędzy regałami z książkami. Chętni uczniowie mieli możliwość samodzielnego wypożyczenia książki, a wybór nie był łatwy. Pierwszoklasiści rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem i na pewno wrócą tu po nowe tytuły. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.
Wychowawca klasy I
Małgorzata Nowak
Zdjęcia w galerii WIZYTA W BIBLIOTECE
Jesienna pogoda wyzwala u dzieci wyobraźnię w co się bawić, gdy za oknem pada deszcz i wieje wiatr.
26 września 2022 roku uczniowie klasy III kreatywnie spędzili czas na kółku „Akademia Kreatywności”. Przynieśli do szkoły zebrane kamienie, które malowali farbami i ozdabiali według własnego pomysłu. Dzieła, które powstały to udane projekty i cenny rodzaj aktywności. Te piękne ozdobne kamienie mogą stanowić doskonały prezent, być ozdobą domu lub ogrodu, ale i służyć do zabawy. Grą, w której świetnie wykorzystali uczniowie wykonane kamienie to „Kółko i krzyżyk”. Ta prosta gra dostarczyła dzieciom dużo emocji i radości .
Wychowawca klasy III
Maria Grala
30 września 2022 roku klasy 3-8 wybrały się wraz opiekunami na wycieczkę do parku trampolin ,,Jump Arena". Na początku jeden z instruktorów przeprowadził rozgrzewkę, a później już "hulaj dusza". Wielka hala wypełniona od ścian do sufitu trampolinami, z różnymi sektorami: do koszykówki, gry w zbijaka, sektor z basenem wypełnionym gąbkami. Uczniowie próbowali swoich sił w skokach do basenu. Wielu pokonało ekstremalny tor przeszkód.
Pobyt w parku trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijał zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Następnie wybraliśmy się do poznańskiego kina Kinepolis i obejrzeliśmy film pt.: King: Mój przyjaciel lew
Zdjęcia - Wycieczka do Poznania
Jak co roku nasz szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję BohaterON – włącz historię! mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Akcja jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć
– Edukacja – Pomoc.
W tym roku nasi uczniowie w ramach kampanii BohaterON pisali życzenia
i pozdrowienia dla Powstańców Warszawskich online poprzez stronę https://dumnizpowstancow.pl/ . Podczas zajęć z wychowawcą klasy 4-8 obejrzały filmy przygotowane przez organizatorów: odcinek programu nauczyciela Arkadiusza Patera „Co za historia” – opowiadający o zagadnieniach dotyczących Powstania Warszawskiego, odcinek programu „Historia bez cenzury” pt.: „Głód, brud i wesela”
– codzienność podczas Powstania Warszawskiego oraz słuchowisko „Mały” roznosiciel nadziei”.
Marta Kaszuba
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
Główne cele akcji „Czytamy z sercem” to:
W ramach Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole został odczytany fragment książki Wojciecha Widłaka pod tytułem „Dwa serca anioła”.
Bibliotekarz – Judyta Biernacik
zdjęcia w galerii CZYTAMY Z SERCEM
27 września zaprosiliśmy Policjantów do naszej szkoły, żeby przypomnieli uczniom jak należy zachować się na drodze zgodnie z przepisami kodeksu drogowego. Policjanci na końcu spotkania z uczniami odpowiadali na pytania naszych uczniów związanych z bezpiecznym zachowaniem się na drodze.
Zdjęcia w galerii BEZPECZNIE NA DRODZE
Całą społeczność naszej szkoły, a także mieszkańców wsi dobiegła bardzo smutna wiadomość o strasznej chorobie Wojtusia, u którego wykryto nowotwór ETMR- najzłośliwszy guz pnia mózgu. Chłopiec zdążył spędzić w przedszkolu zaledwie jeden dzień, wpisując się tym samym w poczet przedszkolaków. 20 września przypada Dzień Przedszkolaka, więc nasza reakcja była natychmiastowa. Dzieci wraz z rodzicami przedszkoli w Pięczkowie i Witowie wykonali przepiękne stroiki. Zorganizowaliśmy kiermasz, na którym sprzedaliśmy owe ozdoby, a także drożdżówki i babeczki. Frekwencja dopisała- bardzo wielu chciało bezinteresownie pomóc dzielnemu Wojtusiowie. Udało nam się zebrać 1981 zł. – cały dochód został przelany na konto potrzebującego. Jesteśmy dumni.
Jeżeli jeszcze ktoś z Państwa chciałby dołączyć do grona osób niosących bezinteresowną pomoc, istnieje możliwość wpłacenia dobrowolnej kwoty na konto. Poniższy link
https://pomagam.pl/9b4kcm?fbclid=IwAR1iy5ymhJeY8o4LmYFNABMMe6l1OsOoMTLbxHPpHnnqiqwL0nsTw-wD604
Zdjęcia w galerii JESTEŚMY Z WOJTUSIEM
18 września 2022roku podczas festynu „Pięczkowianie witają jesień” w Ogrodzie Społecznym ”Błonie” dziewczynki z klasy I, II i III zaprezentowały występ taneczny i wokalny. Wszyscy zebrani mogli podziwiać umiejętności artystyczne uczennic naszej szkoły, nagradzając je gromkimi brawami.
Wychowawcy:
Kl. I – M. Nowak
Kl. II – M. Spychalska
Kl. III – M. Grala.
Zdjęcia w galerii ARTYSTYCZNE POWITANIE JESIENI
Pomimo, iż odczuwamy tęsknotę za ciepłymi promieniami letniego słońca, to z entuzjazmem witamy jesień ze wszystkimi jej urokami. Uwielbiamy jesienną twórczość, kolorowe liście, zbieranie kasztanów, żołędzi i szyszek. Uczniowie klasy II postanowili powitać jesień własnoręcznie wykonanymi stroikami. Do realizacji zadania wykorzystali kolorowe liście, kasztany, żołędzie, szyszki i czerwoną jarzębinę. Było wiele radości podczas tych artystycznych działań. Oby jesień wszystkich cieszyła kolorowymi barwami i ciepłymi promieniami słońca.
Wychowawczyni kl. II – M. Spychalska
Zdjęcie w galerii JESIENNE SKARBY
Bezpieczeństwo w szkole, w domu i na drodze to rzecz najważniejsza. Zatem jak każdego roku- 27 września- zaprosiliśmy do naszej szkoły Policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Nowym Mieście, aby przypomnieli uczniom zasady zachowania na drodze zgodnie z przepisami kodeksu drogowego. Funkcjonariusze Policji po prelekcji odpowiedzieli na wszystkie pytania dotyczące bezpiecznego zachowania na drodze.
Inscenizacja w Orzechowie była okazją do przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa:
Zdjęcia w galerii AKLCJIA BEZPIECZNY PRZEJAZD
Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy to amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a.
Opowiadanie z książki “The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”.
W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem, oczywiście uczniowie, a także nauczyciele, mieli na sobie kropkowe kreacje. Sale lekcyjne ozdobione były kropkami, a w środku panował przyjemny gwar sugerujący kreatywną pracę uczniów.
W tym dniu zorganizowano wiele działań, zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów, które pomogły dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i uwierzyć w siebie. Motywem przewodnim była oczywiście kropka. Zapraszamy do oglądania zdjęć z tej wyjątkowej akcji.
Zdjęcia - DZIEŃ KROPKI
Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza- zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.
Te słowa tradycyjnie skierował prezydent RP Andrzej Duda , zachęcając do współtworzenia akcji „Narodowe Czytanie”. W Pięczkowie patronat nad akcją objęła Biblioteka Publiczna, a spotkanie poprowadził aktor Piotr Witoń. Mieszkańcy Pięczkowa i Witowa wzięli udział w tym przedsięwzięciu, prezentując twórczość Adama Mickiewicza. Wzorem poprzedniego roku, podjęliśmy kolejne wyzwanie i przepiękne ballady naszego wieszcza narodowego odczytali uczniowie: Amelia Pruchniewicz, Zuzanna Makowska, Julia Zielińska, Klaudia Zięta, Aleksandra Mikołajczak i Jan Szymański. Uczniowie klas 6-8 zasiedli jako publiczność i kibicowali koleżankom i kolegom. Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali tomik „Ballad i romansów”.
zdjęcia w galerii NARODOWE CZYTANIE
1 września w Szkole Podstawowej w Pięczkowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Dyrektor szkoły- Pani Aneta Jankiewicz powitała wszystkich zebranych nauczycieli, rodziców oraz uczniów, szczególnie pierwszoklasistów. Odśpiewano Hymn Polski, wspomniano też ważną datę- wybuch II wojny światowej, którą uczczono minutą ciszy.
Pani Dyrektor przedstawiła grono pedagogiczne i poszczególnych wychowawców klas. Odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia, dzieci klasy I złożyły uroczyste ślubowanie. Otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Na zakończenie Dyrekcja życzyła wszystkim podopiecznym naszej szkoły jak najlepszych wyników w nauce, rozwijania zainteresowań i zdolności, pozytywnego nastawienia, nauczycielom zaś wytrwałości, satysfakcji, kreatywności i chęci do działania. Oficjalnie rok szkolny 2022/2023 został rozpoczęty.
zdjęcia w galerii ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Inauguracja roku szkolnego 2022 / 2023 odbędzie się 1 września 2022r. o godzinie 9.00 na boisku szkolnym.
O godzinie 8.00 msza święta w kaplicy w Pięczkowie.
W przypadku brzydkiej pogody rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w sali gimnastycznej (obowiązuje zmiana obuwia; klasy 1-3 zmieniają obuwie w szatniach, a klasy 4-8 w swoich klasach).
Taniec zaliczany jest do jednej z najstarszych form sztuki i kulturowej działalności człowieka. Dziecko od najmłodszych lat odczuwa potrzebę ruchu. Wyraża się to między innymi w jego dążeniu do tańca.
Od września 2021r. działa zespół folklorystyczny „Małe Tośtoki”, do którego należą dzieci przedszkolne i uczniowie z klas I, II, III. Dzieci prezentowały tańce ludowe podczas uroczystości szkolnych oraz imprez lokalnych. Mieli zaszczyt zatańczyć 14 sierpnia 2022 r. podczas Pikniku Rodzinnego w Solcu Wlkp. Występ spodobał się widowni, co zachęciło młodych tancerzy do dalszej pracy.
Propagowanie kultury ludowej ma w naszej szkole bogatą tradycję, która sięga głębiej w przeszłość. Dziecięcy zespół działał już wcześniej, a byli członkowie to dziś dorośli ludzie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż niektórzy „mali artyści” to potomkowie byłych członków zespołu.
Młodym tancerzom życzymy sukcesów.
Opiekunowie zespołu:
Maria Grala, Agata Kierzkowska
Nowa galeria Zespół folklorystyczny,,Małe tostoki,,
We wtorek 21 czerwca 2022 r. uczniowie klasy I, II i III pojechali na wycieczkę do Winnej Góry. Celem wyjazdu było zwiedzanie pałacu generała Dąbrowskiego. Jan Henryk Dąbrowski otrzymał majątek Winna Góra w 1807 r. od Napoleona za wierną służbę u jego boku. Barokowy pałac w Winnej Górze powstał w latach 1760-70. Po przejęciu dóbr Dąbrowski gromadził w pałacu pamiątki i dokumenty związane z walkami Polaków. W Winnej Górze bywali między innymi Julian Ursyn Niemcewicz i Henryk Sienkiewicz. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy zgromadzone tam pamiątki dotyczące patrona naszej szkoły i wpisaliśmy się do pamiątkowej księgi. W parku wokół pałacu podziwialiśmy starodrzew z pomnikami przyrody. Następnie udaliśmy się do miejscowego kościoła, w której znajduje się miejsce pochówku generała. Jesteśmy dumni, że twórca Legionów Polskich we Włoszech, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej oraz inicjator zwycięskiego powstania wielkopolskiego jest naszym patronem.
Wychowawczynie kl. I, II i III:
M. Szymańska- Spychalska
M. Grala
M. Nowak
Zdjęcia w galerii WIZYTA W DOMU PATRONA