18 września 2023r. uczniowie klas I – IV, dzięki zaproszeniu przez Bibliotekę Publiczną Gminy Krzykosy uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Agatą Widzowską, autorką książek dla dzieci.
Podczas spotkania pisarka zaprezentowała swoje książki, opowiedziała historię konia Szoguna i psa Remika. Uczniowie wysłuchali zabawnych wierszyków, łamańców językowych oraz rozwiązali quiz przygotowany przez autorkę. Na zakończenie spotkania można było kupić książki p. Agaty i otrzymać autograf z dedykacją.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie
uczniowie kl. I- IV z wychowawcami.
Zdjęcia w galerii Spotkanie autorskie z p. Agatą Widzowską
W roku szkolnym 2023/2024 wspieramy Zuzankę Zenker zbierając nakrętki.
Wolontariusze POZYTYWNI, 21 października wybierają się do schroniska w Radlinie. Będziemy wdzięczni za wsparcie zbiórki.
Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Zdaniem psychologów dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata. Bardzo cenny jest też czas poświęcony na czytanie dziecku, w czasie którego umacniają się więzi rodzinne.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Głośne Czytanie, które jest motywem przewodnim tego święto jest dobrą okazja do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu.
29 września naszej szkole w ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania, podczas przerw na boisku szkolnym zostały odczytane następujące legendy : „Biała dama”, „Poznańskie koziołki” oraz legenda „O smoku wawelskim”. Uczniowie czytający legendy to: Mateusz Spychalski, Laura Pankowska, Daria Surdyk, Julia Zielińska, Aleksandra Mikołajczak, Izabela Mokracka, Lena Ignaszewska, Julia Matysiak, Jacek Filipiak, Kornelia Dobek.
Bibliotekarz – Judyta Biernacik
Zdjęcia w galerii Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
17.09.2023 r. uczennice klas I – III brały udział w występach tanecznych podczas III Pikniku Sołeckiego „Pęczkowanie witają jesień”. Po występach dzieci uczestniczyły w różnych aktywnościach zorganizowanych przez Sołectwo w Pięczkowie.
Zdjęcia w galerii PIĘCZKOWIANIE WITAJĄ JESTEŃ
W związku z obchodami towarzyszącymi uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów na początku września w naszej szkole podjęliśmy działania na rzecz upamiętnienia Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci, którzy za ukrywanie podczas II wojny światowej żydowskich rodzin stracili życie z rąk hitlerowców. W holu szkoły pojawiła się wystawa tematyczna Samarytanie z Markowej, przedstawiająca historię rodziny Ul mów. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie mieli możliwość obejrzeć reportaż dotyczący śmierci rodziny Ulmów oraz film Ulmowie męczennicy ratujący Żydów.
„Dlaczego akurat kropka? Ponieważ to od niej wszystko się zaczęło”.
Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy to amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
15 września w naszej szkole obchodzono Dzień Kropki. W tym dniu na strojach dzieci i nauczycieli dominowały kropki, mniej lub bardziej kolorowe.
Samorząd Uczniowski przygotował krótkie przemówienie, w którym przedstawił informację skąd wziął się pomysł aby ten dzień celebrować.
Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć, w przygotowanej przez Samorząd Uczniowski specjalnej ramce.
Było wesoło i kolorowo.
Zdjęcia w galerii DZIEŃ KROPKI
8 września 2023r. uczniowie klas 6, 7 i 8 wraz z opiekunami zostali zaproszeni do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej Narodowego Czytania, której ideą jest popularyzacja klasyki literatury polskiej, poprzez publiczne jej czytanie. Patronat nad nią objął Prezydent RP, który w tym roku zaproponował do głośnej lektury powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Czytanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczą Gminy Krzykosy, a odbyło się w Sali Wiejskiej w Pięczkowie. Wszystkich uczestników oraz gości powitała Pani Joanna Roszyk - Auguścik, która przedstawiła najważniejsze cele akcji oraz przybliżyła historię powstania powieści. Następnie prowadząca wydarzenie Pani Edyta Kosmowska odczytała nadesłany specjalnie na tę okazję list prezydenta RP Andrzeja Dudy, wprowadziła w realia utworu oraz zaprosiła do czytania kolejnych jego uczestników, którymi byli: Michał Grochowski (Wiceprzewodniczący Rady Gminy), Anna Kwaśniewska (kierownik OPS w Krzykosach), ks. Kazimierz Tomalik (proboszcz parafii św. Katarzyny w Solcu), Grażyna Pankowska (członkini KGW Pięczkowo), Iwona Tomaszewska i Krystyna Lis (radne Gminy Krzykosy), Hieronim Reimann i Maria Wróblewska ( członkowie zespołu regionalnego „Tośtoki” z Pięczkowa), Maciej Becela( podleśniczy leśnictwa Brzozowiec), Laura Pankowska, Jan Szymański, Aleksandra Mikołajczak i Julia Zielińska (uczniowie Zespołu Szkół w Pięczkowie), Patrycja Nawrocka i Marta Koziczak (Uczennice Zespołu Szkół w Krzykosach)
Na pamiątkę czytający otrzymali książki „Nad Niemnem” z okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania, była też możliwość otrzymania pieczęci na własnych książkach.
Zdjęcia w galerii CZYTANIE NARODOWE
4 września w Szkole Podstawowej w Pięczkowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Dyrektor szkoły- Pani Aneta Jankiewicz powitała wszystkich zebranych nauczycieli, rodziców oraz uczniów, szczególnie pierwszoklasistów. Odśpiewano Hymn Polski, wspomniano też ważną datę wybuchu II wojny światowej, którą uczczono minutą ciszy.
Pani Dyrektor przedstawiła grono pedagogiczne i poszczególnych wychowawców klas. Odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia dzieci klasy I. Otrzymały one upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Na zakończenie Dyrekcja oraz Samorząd Uczniowski życzyli uczniom naszej szkoły jak najlepszych wyników w nauce, rozwijania zainteresowań i zdolności, pozytywnego nastawienia, nauczycielom zaś wytrwałości, satysfakcji, kreatywności i chęci do działania. Oficjalnie rok szkolny 2023/2024 został rozpoczęty.
Zdjęcia w galerii UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Nadszedł czas na podsumowanie roku. Wszyscy uczniowie Naszej Szkoły otrzymali świadectwa promujące do kolejnej klasy, 24 odebrało z rąk Pani Dyrektor cenzurkę z wyróżnieniem. Małe i duże sukcesy odnieśli wszyscy uczniowie, w czym wspomagali Kochani Rodzice, Dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele- teraz czas na wypoczynek- wymarzone wakacje! Ruszamy 24 czerwca. Wracamy 4 września, a kiedy w nowym roku szkolnym zabrzmi pierwszy dzwonek, nie będzie już z nami Drogich Absolwentów. Zaczęli kolejny etap swojego życia, każdy z nich podąży własną drogą- dojrzalszy i bogatszy o kilka lat doświadczeń. Dziękujemy Wam za czynny udział w życiu naszej szkoły, aktywne wspieranie wielu akcji, spotkania, rozmowy, przyjaźnie i uśmiechy.
Adam Asnyk napisał ”Życie jest biegiem, staraj się o to, abyś go dokończył”, realizujcie swoje marzenia i stawiajcie przed sobą nowe cele.
Powodzenia.
Zdjęcia w galerii ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Dnia 22 czerwca 2023 roku odbył się Dzień Patrona, na początku wspólnego spotkania społeczności naszej szkoły nastąpiło przekazanie i ślubowanie nowych pocztów sztandarowych, a następnie przekazanie sztandaru. Spotkanie uświetniły występy Małych Tośtoków, Jacka Filipiaka, dziewczynek z klas 1-3 oraz Kółka Teatralnego występem pod tytułem „Najważniejsza jest Rodina”. Kolejnym punktem było poinformowanie o wynikach wyborów do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024.
Uczniowie, którzy otrzymali pochwały Dyrektora szkoły za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce wpisali się do złotej i srebrnej księgi.
W dalszej części spotkania wręczono: karty rowerowe, medale za udział w programie „Umiem Pływać”, nagrody sportowe, nagrody za czytelnictwo, podziękowanie absolwentom za pracę w Klubie Wolontariusza POZYTYWNI.
Pani Maria Grala przekazała informacje o wynikach konkursu „ Regiony Czysty na 6”. Po krótkiej przerwie klasa 8 przedstawiła krótki film wspominający lata spędzone w szkole.
Ostatnim punktem programu była prezentacja oraz konkurs dotyczący naszego Patrona Jana Henryka Dąbrowskiego.
ZDJĘCIA W GALERII DZIEŃ PATRONA
22 czerwca w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na plakacie.Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „brak prac domowych”, „dzień bez jedynki” czy „większa ilość dyskotek i wycieczek”. Każdy z uczniów i nauczycieli naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwali opiekunowie samorządu- Pani Izabela Kusiołek i Maria Grala. Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania.Głosami szkolnych wyborców osoby, które weszły w skład samorządu uczniowskiego, to:
Lena Kubicka
Maja Pruchniewicz
Klaudia Zięta
Aleksandra Mikolajczak
Lena Ignaszewska
Natalia Puzicka
Nikola Marciniak
Zdjęcia - Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Przedstawiciele naszej szkoły (Samorząd Uczniowski) byli poraz drugi gośćmi w dawnej siedzibie generała Jana Henryka Dąbrowskiego – pałacu w Winnej Górze.
W drugim Ogólnopolskim Zlocie Szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego brały udział szkoły z wielu miejsc Polski. Nasi przedstawiciele mieli okazję poznać innych uczniów ze szkół imienia naszego patrona. W czasie zjazdu mogliśmy zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Żyrzynem, zagrać w grę terenową na terenie parku pałacowego oraz zasmakować w specjałach kuchni włoskiej.
Dziękujemy za gościnę na terenie Pałacu Generała Dąbrowskiego.
Galeria II ZLOT SZKÓŁ IM. JANA HENRYKA DĄBROWSKIEGO W WINNEJ GÓRZE
16 czerwca 2023 roku uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w Ekoświętowaniu finału V edycji konkursu ekologicznego "Region Czysty na 6" organizowanym przez Wielkopolskie Centrum Recyklingu - Sp.z o.o. w Jarocinie. Od września 2022 roku do maja 2023 roku nasi uczniowie zbierali surowce wtórne: baterie, nakrętki i aluminium. Nasza szkoła spisała się na medal. Zajęła I miejsce w kategorii największej ilości zebranych wszystkich surowców w przeliczeniu na masę i otrzymała nagrodę - voucher o wartości 2000zł. Natomiast klasa III okazała się najlepsza w całej gminie Krzykosy i otrzymała nagrodę- voucher o wartości 500zł i voucher do Małego Centrum Nauki Kopernik "Sowa" w Jarocinie. Uczniowie klasy trzeciej Maria Kibil i Antoni Kibil za zebranie największej ilości surowców wtórnych w gminie Krzykosy, otrzymali nagrodę rzeczową. Po pikniku, na którym dzieci czekało wiele atrakcji, wszyscy szczęśliwi i radośni wrócili do domu.
Wychowawca klasy III - Maria Grala
ZDJĘCIA W GALERII NAGRODY WYGRYWAMY
Dnia 13 czerwca „zarządzeniem Pani Dyrektor” starszyzna szkoły, czyli klasa 8 przeprowadziła „Spis ludności”. W przygotowanym badaniu wzięli udział uczniowie z klas 4-8. Wszyscy ankietowani na pytania odpowiadali szczerze i bez mataczenia. Wyniki posłużą do ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego.
Zdjęcie w galerii SPIS LUDNOŚCI
W dniach 5-7 czerwca 2023r. odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy, która rozpoczęła się o godzinie 6.30. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Warszawy. Pierwszym naszym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie Muzeum Geologiczne a na zakończenie piewrszewgo dnia Łazienki Królewskie, potem udaliśmy się na miejsce zakwaterowania, gdzie zjedliśmy pyszną obiadokolację. Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się do miejsca najlepszych wydarzeń sportowych, czyli do biało – czerwonego Stadionu Narodowego. Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Neonów a po nim do Grobu Nieznanego Żołnierza. Ostatniego dnia zaczęliśmy zwiedzanie od Muzeum Fryderyka Chopina, następnie udaliśmy się spacerkiem na taras widokowy i podziwialiśmy jedną z najciekawszych panoram Warszawy – Most Świętokrzyski i Wisłę. Spacer po stolicy obejmował także centralne punkty na mapie turystycznej Warszawy, takie jak: Pomnik Syrenki, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik do wyjątkowej placówki, która jest rajem dla miłośników nauki, nie tylko dla dzieci, ale także dla nauczycieli. Świetnie bawiliśmy się podczas odkrywania tajemnic natury i przeprowadzonych samodzielnie doświadczeń, oglądając setki interaktywnych eksponatów pokazujących zjawiska związane z falami czy prądem. Rozśpiewany autokar po trzydniowej wycieczce wrócił do Pięczkowa pełen wrażeń o godzinie 22.30.
Opiekunowie wycieczki:
Izabela Kusiołek
Judyta Biernacik
Małgorzata Antkowiak
Agata Kierzkowska
Zdjęcia - Wycieczka do Warszawy
3 czerwca 2023roku zespół taneczny "Małe Tośtoki" miał zaszczyt zaprezentować swój repertuar na Festynie Rodzinnym "Dla każdego coś miłego", który odbył się w Krzykosach. Dzieci zatańczyły "Krakowiaka", "Maryneczkę", "Szewca', "Jakżem chodził do szkoły", "Rolnika", "Mam chusteczkę" oraz "Praczki". Nagrodą były gromkie brawa.
Maria Grala
Agata Kierzkowska
ZDJĘCIA W GALERII LUBIMY FESTYNY