W czwartek 8 maja nasza szkoła w wyjątkowy sposób uczciła Dzień Biblioteki. To święto stało się doskonałą okazją, by przypomnieć uczniom, że biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale również przestrzeń do rozwijania pasji, kreatywności i... dobrej zabawy!
Najmłodsi czytelnicy zmagali się z” Łamańcami językowymi”, które nie tylko wywołały wiele śmiechu, ale też wymagały koncentracji, dobrej dykcji i odwagi, by spróbować przeczytać najtrudniejsze zdania na głos. W salach rozbrzmiewały takie perełki jak: „Stół z powyłamywanymi nogami” czy „Cesarz czesze cesarzową”, a uczniowie świetnie sobie radzili, pokazując, że potrafią oswoić nawet najbardziej zawikłane słowa.
Starsze klasy – od czwartej do ósmej – stanęły przed nieco innym zadaniem. Ich wyzwanie polegało na odnalezieniu „Ukrytych tytułów książek” w specjalnie przygotowanym opowiadaniu. Liczyła się spostrzegawczość, znajomość literatury i umiejętność czytania między wierszami. Uczniowie z zapałem tropili takie tytuły jak „Pan Tadeusz”, „O psie, który jeździł koleją” czy „Ania z Zielonego Wzgórza”, przekonując się, że znane książki mogą ukrywać się nawet w najbardziej nieoczywistych miejscach.
Dzień Bibliotek upłynął nam w atmosferze zabawy, rywalizacji i miłości do książek. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. Już dziś zapraszam do biblioteki – nie tylko po lekturę, ale i po inspirację!
Zdjęcia - Dzień Bibliotek
6 maja 2025 r., uczniowie klasy 4 naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej lekcji poświęconej Marii Skłodowskiej-Curie, która odbyła się w Bibliotece Publicznej w Pięczkowie. Zajęcia zostały przygotowane z myślą o przybliżeniu dzieciom sylwetki jednej z najwybitniejszych postaci w historii nauki – dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, odkrywczyni polonu i radu. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli film edukacyjny przedstawiający życie i osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie, który w przystępny i ciekawy sposób opowiedział o jej pasji do nauki, determinacji oraz wkładzie w rozwój fizyki i chemii. Następnie dzieci samodzielnie wyszukiwały w encyklopediach i książkach informacje na temat życia uczonej, a także poznawały pojęcia związane z jej działalnością badawczą. W dalszej części zajęć uczniowie mieli okazję oglądać publikacje i biografie Marii Skłodowskiej-Curie,dostępne w zbiorach biblioteki.Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicyz entuzjazmem rozwiązywali tematyczną krzyżówkę, która pozwoliła utrwalić zdobytą wiedzę w formie zabawy. Wizyta w bibliotece była nie tylko ciekawą formą nauki, ale także inspirującym spotkaniem z postacią, która swoją pracą i wytrwałością zmieniła świat. Uczniowie wrócili z lekcji pełni nowych wiadomości oraz motywacji do dalszego odkrywania tajemnic nauki.
Dziękujemy Bibliotece Publicznej w Pięczkowie za serdeczne przyjęcie i ciekawe zajęcia!
Zdjęcia w galerii Lekcja o Marii Skłodowskiej-Curie w Bibliotece Publicznej w Pięczkowie
28 kwietnia uczniowie klasy trzeciej spotkali się w Kinie za Rogiem w Orzechowie. Celem wyjazdu było obejrzenie filmu pt.: „O psie, który jeździł koleją” swobodnie powiązanego z treścią opowiadaniem Romana Pisarskiego o tym samym tytule i dodatkowo, inaczej niż w książce, zakończonego happy endem. Ta opowieść o wielkiej przyjaźni człowieka ze zwierzęciem wywoływała w nas momenty wzruszeń i radości. Po zakończonym seansie udaliśmy się na pobliski plac zabaw, aby aktywnie spędzić czas w gronie rówieśników.
Zdjęcia w galerii SPOTKANIE W KINIE
16 kwietnia uczniowie klas 1-3 odwiedzili Folwark Konny w Hermanowie. Celem wizyty tego uroczego miejsca były kreatywne warsztaty wielkanocne, podczas których uczniowie ozdabiali ceramiczne doniczki. Pomysłowość i wyobraźnia młodych artystów była nieograniczona. W końcu posadzono w nich cebulki frezji i zapakowano w kolorowe torebki. Tak przygotowane rośliny dzieci zabrały do domu, aby dalej je pielęgnować w oczekiwaniu na kwiatek. Po twórczej pracy był czas na wspólne zabawy na świeżym powietrzu, szukanie jajek, przejazd bryczką, pokonanie wielkanocnego toru przeszkód, obejrzenie stajni i małego zoo. Ten wiosenny czas spędzony razem i w bliskości przyrody sprawił wszystkim dużo radości.
Zdjęcia w galerii WYCIECZKA DO HERMANOWA
15 kwietnia społeczność naszej szkoły po raz kolejny włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Inicjatywa ta upamiętnia powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i w tym roku obchodziliśmy jego 82. rocznicę.Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przypięli do ubrań papierowe żonkile – symbol pamięci, solidarności i nadziei. Kwiaty te nawiązują do postaci Marka Edelmana, jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku otrzymywał żółte żonkile od anonimowej osoby i składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Ten prosty, ale znaczący gest stał się inspiracją do stworzenia ogólnopolskiej akcji. W ramach obchodów uczniowie klas 4–8, podczas zajęć z wychowawcami, obejrzeli filmy edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN. Materiały te w przystępny sposób przybliżyły młodzieży historię getta warszawskiego, bohaterstwo jego mieszkańców oraz znaczenie pamięcio wydarzeniach z przeszłości. Udział w akcji „Żonkile” to dla naszej szkoły ważna lekcja historii i empatii. Poprzez takie działania uczniowie nie tylko poznają tragiczne losy ofiar Holokaustu, ale także uczą się wrażliwości, tolerancji i szacunku dla innych. Pamiętamy – bo to ważne.
Uczniowie klas 1–3 podsumowali cykl zajęć z pierwszej pomocy. Dzieci nauczyły się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia oraz jak wezwać pomoc. Każdy uczeń zna już numery alarmowe i wie, co powiedzieć podczas rozmowy z dyspozytorem. Podczas zajęć dzieci ćwiczyły również, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Zajęcia odbywały się w formie zabawy i praktycznych ćwiczeń, dzięki czemu były ciekawe i angażujące.
Zdjęcia w galerii Pierwsza pomoc
W ostatnim czasie uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach zorganizowanych w miejscowej Bibliotece Publicznej. Takie spotkania są okazją do miłego spędzenia czasu i współpracy podczas wykonywania zadań tematycznych. Tematem zajęć pierwszoklasistów były „Postacie z bajek”. Najmłodsi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na ten temat. To wspaniali znawcy bajek i opowiadań dla dzieci. Uczniowie drugiej klasy rozmawiali o symbolach Wielkanocy. Z łatwością rozwiązywali rebusy i krzyżówki na ten temat. Trzecioklasiści zgłębiali życie i twórczość Hansa Christiana Andersena. Doskonalili również umiejętność wyszukiwania haseł w encyklopedii i odnajdywanie wskazanych pozycji książkowych w księgozbiorze biblioteki. Ciekawe zajęcia podobały się wszystkim i chętnie oczekujemy kolejnych.
Zdjęcia w galerii ZAJĘCIA W BUBLIOTECE PUBLICZNEJ
Z radością informujemy, że nasza społeczność szkolna ponownie zaangażowała się w ogólnopolską akcję "Góra Grosza", organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest pomoc dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się we własnych rodzinach. Dzięki Waszemu wsparciu udało nam się zebrać pokaźną sumę drobnych monet, które razem stworzyły wielką górę dobra! Każdy grosz ma ogromne znaczenie – pokazujemy, że razem możemy więcej, a nawet najmniejszy gest może zmienić czyjeś życie.
Dnia 5 kwietnia 2025 r. 50 osobowa grupa uczniów naszej szkoły w ramach akcji "Kibicuj z Klasą" wybrała się do Poznania na mecz LECH POZNAŃ - KORONA KIELCE. Tworcą wyjazdu był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Uczniowie wspólnie z 37 tys. kibiców wiernie dopingowali piłkarzy Kolejorz. Wielu z nich zaopatrzyło się w ten dzień w koszulki, flagi i szaliki ulubionej drużyny. Wyjazd na mecz Lecha Poznań z pewnością dostarczył uczniom wielu niezapomnianych emocji. Kibicowanie na żywo, w takim tłumie, z pełną pasją i zaangażowaniem, to coś, czego nie zapomina się przez długi czas. A zwycięstwo 2:0 z pewnością jeszcze bardziej podkręciło atmosferę i zadowolenie z całego wydarzenia. Super, że uczniowie mogli przeżyć taką wspólną przygodę!
Zdjęcia - Kibicuj z klasą
02 kwietnia uczennica klasy piątej - Patrycja Chojnacka wzięła udział w XVI Festiwalu Piosenki Anglo - i Niemieckojezycznej, który odbył się w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej. Reprezentowała naszą szkołę wykonaniem utworu „Flowers” i zaprezentowała się z niezwykłym zaangażowaniem oraz talentem. Choć konkurencja była bardzo silna, a poziom artystyczny wyjątkowo wysoki, nasza uczennica zdobyła cenne doświadczenie i miała okazję zmierzyć się z utalentowanymi wykonawcami. Dziękujemy jej za reprezentowanie szkoły i gratulujemy odwagi oraz pasji!
2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia ubraliśmy się na niebiesko, okazując solidarność z osobami autystycznymi. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest zrozumienie, akceptacja i szacunek dla każdego człowieka. Razem tworzymy świat pełen empatii!
26 marca uczniowie klas 6, 7 i 8 wzięli udział w programie profilaktycznym „SINACZ”, którego celem było zwiększenie ich wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa oraz ograniczenie ryzykownych zachowań online. Program miał również na celu poszerzenie kompetencji uczestników w zakresie podejmowania świadomych decyzji poprzez budowanie pozytywnego obrazu siebie. Dodatkowo młodzież została zachęcona do krytycznego myślenia, efektywnej organizacji czasu i świadomego wyznaczania celów. Ważnym elementem programu było także zwiększenie świadomości opiekunów i wsparcie ich w rozmowach z młodzieżą na temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Po południu odbyły się zajęcia dla nauczycieli i rodziców, podczas których zdobyli oni cenną wiedzę. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności rodzicom, za zaangażowanie i udział w programie!
26 marca uczniowie klasy I, II i III gościli w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej, gdzie obejrzeli bajkę muzyczną pt.: ”Magia Czarownicy”. Było to widowisko z pogranicza teatru, cyrku i magii, w którym zachwyciły nas m.in.: wspaniała oprawa muzyczna, barwne kostiumy, multimedialne pokazy pirotechniczne, żonglerka ledowa oraz triki i sztuczki magiczne. Aktorzy wykazywali się niezwykłą sprawnością w dziedzinie akrobatyki iluzji. Z przyjemnością obejrzeliśmy ten spektakl. Następnie udaliśmy się do Sali Zabaw Jump i aktywnie spędziliśmy wspólny czas.
Zdjecia WCIECZKA DO ŚRODY WIELKOPOLSKIEJ
W czwartek 27 marca 2025 r. uczniowie klas 4, 5, 6 i 7 wzięli udział w niezwykle interesującej wycieczce do Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni oraz do kina Trójka na seans filmu "100 dni do matury". Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Regionalnego, gdzie pod okiem przewodnika dzieci odbyły niezwykłą podróż w czasie. Dowiedziały się, że nazwa Września pochodzi prawdopodobnie od wrzosu, który obficie porastał te tereny. Poznały również prehistorię regionu, a następnie zagłębiły się w burzliwą historię strajku dzieci wrzesińskich. Przewodnik w barwny sposób opowiedział o heroicznej postawie uczniów, którzy w 1901 roku sprzeciwili się germanizacji i walczyli o prawo do nauki w języku polskim. Dzieci z zapartym tchem słuchały o liderce strajku uczennicy Bronisławie Śmidowicz, pani Nepomucenie Piaseckiej – mamie strajkujących dzieci, skazanej na najsurowszy wyrok 2,5 lat więzienia, księdzu Laskowskim oraz o innych ważnych postaciach tego wydarzenia. Niezwykłym przeżyciem było dla uczniów wejście do sali lekcyjnej z początków XX wieku. Siedząc w starych, drewnianych ławkach, mogli poczuć atmosferę tamtych czasów i wyobrazić sobie, jak wyglądała nauka ponad sto lat temu. Po wizycie w muzeum udaliśmy się do kina Trójka, gdzie obejrzeliśmy film "100 dni do matury". Seans bardzo spodobał się uczniom, którzy na zakończenie nagrodzili go gromkimi brawami. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia udaliśmy się na wspólny posiłek w McDonald's, gdzie każdy mógł odpocząć i podzielić się wrażeniami z wycieczki. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni i pełni nowych doświadczeń. To była niezapomniana podróż przez historię naszego regionu i świetna okazja do integracji uczniów różnych klas.
Zdjęcia w galerii Wycieczka do Muzeum Regionalnego i kina Trójka we Wrześni
We wtorek, 25 marca, uczniowie klasy 6 wraz z wychowawcą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach w bibliotece w Pięczkowie, zorganizowanych z okazji 50-lecia Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z życiorysem i twórczością autorki, dowiedzieli się, jak powstał ten kultowy cykl książek oraz dlaczego Poznań – a szczególnie dzielnica Jeżyce – stał się jego nieodłącznym elementem. W ramach zajęć uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę geograficzną, szukając Jeżyc na mapie Poznania, a także analizowali książki Musierowicz pod kątem miejsc i symboli związanych z miastem. Zajęcia dostarczyły wielu wrażeń i spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów, którzy z zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania. To była inspirująca lekcja literatury, która na długo pozostanie w naszej pamięci!
Zdjęcia w galerii Klasa 6 na zajęciach w bibliotece z okazji 50-lecia Jeżycjady
24 marca w naszej szkole odbył się konkurs wokalny. W konkursie wzięli udział uczniowie z różnych klas, którzy zaprezentowali swoje talenty muzyczne wspaniałymi występami. Jury wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Amelia Maźwa z klasy III natomiast w kategorii klas IV-VIII pierwsze miejsce zajęła Maria Kibil z klasy V. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a także dyplomy uznania za wyjątkowy wkład w rozwój swojej pasji muzycznej. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspaniałe występy! Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu za rok i rozwijania swoich talentów artystycznych.
Organizator: Julita Woźniak
21 marca to wyjątkowy dzień, w którym nasza społeczność szkolna z radością bierze udział w Dniu Kolorowej Skarpetki – symbolicznym geście solidarności z osobami z Zespołem Downa. Kolorowe, nie do pary skarpetki to znak, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równie ważni. W naszej szkole wierzymy, że różnorodność jest piękna, a wzajemne wsparcie i akceptacja sprawiają, że świat staje się lepszym miejscem. Bądźmy razem! Pokażmy, że różnice nas łączą, a nie dzielą!
21 marca w naszej szkole działo się naprawdę dużo! Uczniowie klas 4-8 mieli prawdziwy trening umysłowy, biorąc udział w wielkim konkursie wiedzy. Historia, matematyka, język polski, sztuka, nauki społeczne – z każdej dziedziny czekały na nich wymagające, ale i zabawne wyzwania. Było kombinowanie, burza mózgów i mnóstwo emocji, ale ostatecznie to klasa 8 okazała się mistrzem wiedzy! Tymczasem młodsi uczniowie z klas 1-3 postanowili pożegnać zimę w tradycyjny sposób – barwnym pochodem z Marzanną! Wśród śmiechu, piosenek i radosnych okrzyków przegonili chłody i zaprosili wiosnę, która – mamy nadzieję – zostanie z nami na długo. Finałem tego wyjątkowego dnia było wspólne podsumowanie szkolnego projektu o zdrowym stylu życia. Najpierw kółko teatralne rozbawiło wszystkich humorystycznym „Programem telewizyjnym o wiośnie”, zdobywając gromkie brawa. Pokaz uświetniły także dziewczyny z kółka tanecznego, które dodały energii całemu wydarzeniu. Następnie każda klasa zaprezentowała swoje sposoby na zdrowie – od sportowych wyzwań po kreatywne prezentacje. Dołączyli do nas również wyjątkowi goście – przedszkolaki z grup Krasnoludki i Kubusia Puchatka, które przyniosły własną Marzannę! To był dzień pełen wiedzy, zabawy i wiosennej radości. Wiosno – jesteśmy na Ciebie gotowi!
Zdjęcia w galerii Pierwszy Dzień Wiosny – Nauka, Zabawa i Dużo Śmiechu!