Federacja szkół im. Józefa Wybickiego i generała Jana Henryka Dąbrowskiego

Nasza szkoła należy do Federacji szkół im. Józefa Wybickiego i gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Powstała ona w listopadzie 2004 roku na Międzynarodowym Zlocie Gwiaździstym Młodych Miłośników Mazurka Dąbrowskiego. Działa pod egidą Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego z siedzibą w Warszawie. Prezesem Stowarzyszenia jest Marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak.
      Przewodniczącą Federacji jest mgr Marta Osiewalska - nauczycielka języka polskiego i historii ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Polnicy. Tam też znajduje się siedziba Federacji. Zrzesza szkoły, których patronem jest Józef Wybicki i gen. Jan Henryk Dąbrowski. Takich szkół jest w Polsce 50, z czego tylko kilkanaście aktywnie włącza się w prace Federacji. Raz do roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Młodych Miłośników Mazurka Dąbrowskiego. Na Zlot, oprócz zaprzyjaźnionych polskich szkół zapraszane są szkoły zza wschodniej granicy: z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu.
      Współpraca między szkołami polega na organizowaniu wspólnych wyjazdów, obchodów Dni Patrona Szkoły, organizowaniu międzyszkolnych konkursów wiedzy o Patronie. Każde spotkanie członków Federacji jest okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania przyjaźni i zdobycia nowych wiadomości. Wrażenia z naszych spotkań opisują uczniowie, którzy brali w nich udział